Jak znaleźć słowa kluczowe za pomocą Ubersuggest?

Jak znaleźć słowa kluczowe za pomocą Ubersuggest?

Ubersuggest to narzędzie SEO, które pozwala analizować słowa kluczowe pod kątem strategii SEO. Samo narzędzie jest klarowne i łatwe w użyciu. Jest tam ogromny wybór dodatkowych funkcji, których nie ma  u wielu konkurentów albo kosztują setki, a nawet tysiące złotych miesięcznie.

Ale jak to działa? Jak wyszukiwać słowa kluczowe za pomocą Ubersuggest i jak wybierać te właściwe?

Jak znaleźć słowa kluczowe dla swojej strategii SEO za pomocą Ubersuggest?

Znalezienie odpowiednich słów kluczowych dla Twojego biznesu i strategii SEO jest zwykle trudne i czasochłonne.  Czest nawet po znalezieniu słowa kluczowego, nie do końca wiadomo, czy jest ono właściwe i czy przyniesie duży ruch na stronie?

Według Neila Patela, właściciela Ubersuggest, można szukać według takich wskaźników, jak CPC, trudność SEO czy liczba wyszukiwań, ale to nadal nie oznacza, że słowo kluczowe jest tym, na które powinieneś się zdecydować.

Dlaczego?

Po pierwsze, jest kilka czynników, którym należy się przyjrzec. Na przykład.

Wyszukiwania mobilne są mniej wartościowe.

Gdy słowo kluczowe uzyskuje dużą liczbę wyszukiwań z urządzeń mobilnych, zwykle oznacza to, że współczynnik konwersji może być niższy. Mimo to ruch może być przydatny, ale samo słowo kluczowe nie będzie tak wartościowe, jak myślisz.

Duża liczba wyszukiwań nie oznacza większego ruchu.

Innym powodem jest to, że większa liczba wyszukiwań niekoniecznie oznacza, że automatycznie uzyskasz duży ruch z kliknięć organicznych. Google poprawiło jakość wyszukiwania i w ostatnich latach wprowadziło wyszukiwanie bez kliknięcia (zero-click searches). Według badań liczba wyszukiwań bez kliknięć wzrosła do 65% w 2020 r., a współczynnik klikalności organicznej spadł do mniej niż 34%.

Zasadniczo oznacza to, że ludzie uzyskują odpowiedzi na swoje pytania bezpośrednio na stronie wyszukiwania bez konieczności klikania na inną witrynę.

Na poniższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć przykład wyszukiwania bez kliknięcia. Nie musisz wchodzić na witrynę www.weather.com, żeby dowiedzieć się jaka jest pogoda. Możesz to zrobić bezpośrednio ze strony Google.com

pogoda-Google

Czynniki demograficzne.

Słowa kluczowe są wyszukiwane przez różne osoby ze wszystkich grup demograficznych. Niektóre z nich są przeszukiwane przez nastolatków, inne przez ludzi produktywnych, a nawet emerytów.

Zasadniczo oznacza to, że nawet jeśli dana osoba kliknie na Twoją witrynę, nie oznacza to, że będzie miała pieniądze lub intencje zakupu Twojego produktu lub usługi.

Skąd więc wiadomo, jakie słowo kluczowe wybrać?

Ubersuggest pozwala analizować dowolne słowo kluczowe na kilku poziomach. Po wpisaniu słowa kluczowego w pasku wyszukiwania zobaczysz poniższy wykres i dane.

słowa kluczowe ubersuggest

Search volume: liczba ta pokazuje, ile wyszukiwań miało dane słowo kluczowe w ciągu miesiąca.

SEO difficulty: tutaj możesz zobaczyć szacowaną konkurencję dla tego słowa kluczowego, im wyższa liczba, tym bardziej konkurencyjne jest słowo kluczowe.

Paid difficulty: jest to szacunkowa konkurencja w płatnym wyszukiwaniu, ponownie im wyższa liczba, tym większa konkurencja.

Cost Per Click (CPC):  średni koszt kliknięcia, jeśli chcesz, aby Google wyświetlało to słowo kluczowe w reklamie.

Interesująca jest również linia pokazująca, ile linków zwrotnych i jaki autorytet domeny ma przeciętnie strona internetowa w rankingu dla tego słowa kluczowego. W tym przykładzie przeciętna strona internetowa w pierwszej dziesiątce dla słowa kluczowego „pozycjonowanie stron” ma ponad 4700 linków zwrotnych i 42 wynik autorytetu domeny.

Na wykresie liczby wyszukiwań zobaczysz również dwie linie, liczbę wyszukiwan dla urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre słowa kluczowe, które mają duży ruch na urządzeniach mobilnych, mogą być mniej wartościowe niż te, które mają większą liczbę na komputerach. Działa to również w odwrotny sposób.

Ile osób klika na słowa kluczowe?

Kolejne interesujące dane, do których również możesz się odnieść, znajdziesz na poniższym wykresie.

Tutaj możesz zobaczyć dokładnie, ile osób klika słowo kluczowe (zielony), ile osób klika w płatne wyszukiwanie (pomarańczowy) i ile osób w ogóle nie klika na wyniki(czerwony).

Jeśli słowo kluczowe ma niską klikalność, może lepiej trzymać się tego, które uzyskuje kliknięcia. Ponadto, jeśli słowo kluczowe uzyskuje kliknięcia z płatnych wyników wyszukiwania, możesz rozważyć dodanie go również do płatnych reklam.

Kto klika na słowa kluczowe?

Tutaj możesz zobaczyć, kto dokładnie klika na słowa kluczowe. Jest to bardzo ważna informacja jeśli chcesz dotrzeć do określonej grupy wiekowej, która może być zainteresowana i mieć pieniądze na zakup Twojego produktu lub usługi.

Jak uzyskać więcej propozycji słów kluczowych?

Jeśli nadal nie masz pewności, jakie słowo kluczowe wybrać, możesz skorzystać z tabelki Keyword Ideas (Pomysły na słowa kluczowe). Tutaj znajdziesz dane takie jak Trendy, Wolumen, CPC, Płatny poziom trudności (PD) i Trudność wyszukiwania (SD).

Dzięki temu lepiej zrozumiesz skuteczność swoich słów kluczowych. W przypadku, gdy słowo kluczowe ma trend spadkowy, być może nie jest to najlepszy moment, aby go teraz użyć. Możesz także szukać słów kluczowych, które mają niższy poziom trudności płatnych i wyszukiwania.

Poza tym w tabelce możesz również zobaczyć inne zakładki z powiązanymi słowami kluczowymi, pytaniami, przyimkami i porównaniami. Jest to bardzo przydatne, gdy chcesz zbudować bardziej złożoną strategię wokół określonego słowa kluczowego.

Powiązane słowa kluczowe:

Przyimki:

Porównania:

Podsumowując.

Jak widać, Ubersuggest to bardzo dobre narzędzie do badania słów kluczowych. Jest ono proste, wykresy są czytelne, a wyniki otrzymujesz niemal natychmiast.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, jak dobrać odpowiednie słowa kluczowe do swojej strategii SEO, skontaktuj się z nami. Nasz zespół Ci w tym pomoże.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Porozmawiajmy

Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w ciągu 24 godzin w dni robocze.