Chatboty 101: jak działają i który wybrać?

Chatboty 101: jak działają i który wybrać?

Chcesz rozpocząć rozmowę na swojej stronie z klientami? A może chcesz dać swoim klientom możliwość natychmiastowego kontaktu z Tobą? A może chcesz zwiększyć liczbę potencjalnych klientów i sprzedaży w swojej firmie? Niezależnie od odpowiedzi, chatboty są idealnym rozwiązaniem. 

Chatboty zapewniają firmom możliwość łatwej i bezproblemowej interakcji z klientami. Korzystając z chatbotów, firmy mogą komunikować się ze swoimi klientami w sposób, który nie wymaga dużo czasu od właściciela firmy. Dzięki temu firmy mogą zapewnić klientom wysoki poziom obsługi klienta bez ugrzęźnięcia w komunikacji. W tym poście na blogu wyjaśnimy, czym jest chatbot, dlaczego powinieneś go używać i którego użyć w swojej firmie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o chatbotach i ich korzyściach dla Twojej firmy.

Co to jest chatbot?

Chatbot, czasami nazywany botem „Conversational AI”, to zautomatyzowane oprogramowanie, które odpowiada i odpowiada użytkownikom za pośrednictwem wiadomości. Tego typu boty mogą być wykorzystywane do różnych celów, w tym do komunikacji z klientami i potencjalnymi klientami, świadczenia usług i prowadzenia badań.

Dlaczego warto korzystać z chatbota?

Istnieje szereg korzyści z używania chatbota, w tym możliwość:

Kontaktuj się z klientami na bardziej osobistym poziomie.

Zwiększ swoją sprzedaż i przychody.

Popraw obsługę klienta.

Zmniejsz koszty obsługi klienta.

Jak korzystać z chatbota?

Istnieją dwie główne sposoby korzystania z chatbota:

Ręcznie: W tym scenariuszu musisz samodzielnie obsługiwać bota, wybierając odpowiednie wiadomości i udzielając właściwych odpowiedzi. Musisz być gotowy do natychmiastowego działania i mieć niezbędną wiedzę do obsługi bota.

Automatycznie: W tym scenariuszu bot będzie działał samodzielnie, dobierając dla Ciebie odpowiednie wiadomości i budując historię Twoich interakcji. Aby uruchomić bota, musisz mieć niezbędną wiedzę, ale możesz zająć miejsce na tylnym siedzeniu i po prostu skupić się na generowaniu potencjalnych klientów i przychodach.

Jak korzystać z chatbota z dużym sukcesem?

Przy korzystaniu z chatbota w celu zwiększenia sukcesu firmy należy pamiętać o kilku kluczowych rzeczach:

Doświadczenie użytkownika to wszystko: upewnij się, że Twoje doświadczenie klienta podczas korzystania z chatbota jest bezproblemowe. Jeśli Twój klient musi przeskakiwać przez przeszkody lub korzystać z wielu aplikacji, aby uzyskać potrzebne informacje, prawdopodobnie będzie sfrustrowany i całkowicie opuści Twoją usługę.

Upewnij się, że Twoje boty piszą uzasadnione wiadomości: boty, które są napisane ze złą gramatyką lub używają obraźliwych słów, zniechęcą Twoich klientów. Upewnij się, że Twój bot pisze prawdziwe wiadomości, a nie tylko wysyła gotowe odpowiedzi.

Nie przeciążaj swojego bota odpowiedziami: klienci nie chcą nadmiaru odpowiedzi od twojego chatbota. Optymalna liczba wiadomości, na które Twój bot powinien odpowiedzieć, to od 5 do 10 wiadomości w ciągu 24 godzin.

chatboty i sztuczna inteligencja AI

Którego chatbota powinieneś użyć?

Do wyboru jest wiele chatbotów, co może być trudne, gdy próbujesz dowiedzieć się, którego użyć w swojej firmie. Poniżej opisaliśmy niektóre z kluczowych funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze bota, z którym się wybiera.

Język naturalny: upewnij się, że wybrany bot obsługuje język naturalny. Umiejętność prowadzenia rozmowy z klientem za pomocą słów to ogromny plus w budowaniu z nim zaufania.

Konwersja niestandardowa: upewnij się, że wybrany przez Ciebie bot może konwertować odwiedzających na potencjalnych klientów i sprzedaż. Wiele botów ma ograniczone typy konwersji, które mogą oferować, co może być frustrujące dla firm, które szukają impulsu w tych obszarach.

Oferuj pełną obsługę klienta: upewnij się, że wybrany bot oferuje pełną obsługę klienta. Obejmuje to odpowiadanie na pytania, dostarczanie instrukcji i pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Jakie są najpopularniejsze Chatboty?

Jednymi z najpopularniejszych chatbotów są Netomi, Intercom, WP-Chatbot czy Collect.chat.

Ale szczerze mówiąc, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ponieważ każda firma jest inna i ma inne priorytety i sposoby komunikacji, będziesz musiał poszukać takiej, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.

Jak widzisz, my też korzystamy z chatbota i pewnie już go spotkałeś 🙂 Jest on tworzony za pomocą collect.chat i może szybko odebrać numer telefonu od naszego potencjalnego klienta. Wierzymy, że Archie zostanie z nami na dłużej i będziemy budować jego kompetencje w przyszłości.

Jeśli więc preferowanym sposobem komunikacji jest Facebook Messenger, zalecamy zapoznanie się z chatbotami Messenger.

chatboty i Facebook

Z drugiej strony, jeśli chcesz rozmawiać z klientami na swojej stronie internetowej zbudowanej na WordPress, polecamy WP-Chatbot, Chaport lub Collect.chat. Wszystkie są dość łatwe w obsłudze i konfiguracji, a także mają przyjazny dla użytkownika wygląd i niższe ceny.

Jeśli potrzebujesz bardziej kompleksowego przeglądu, sprawdź tę kolekcję najlepszych chatbotów stworzonych przez Netomi.

Zalety korzystania z chatbota.

Istnieje wiele zalet korzystania z chatbota, w tym:

Prosta konfiguracja: boty są niezwykle proste w konfiguracji. Nie wymagają dużej wiedzy technicznej, aby się uruchomić, więc możesz od razu zacząć z nich korzystać w swojej witrynie.

Brak instalacji oprogramowania: kolejną zaletą korzystania z bota jest to, że nie jest wymagana instalacja oprogramowania. Oznacza to, że nie musisz zarządzać dodatkowym oprogramowaniem i możesz po prostu skupić się na korzystaniu z bota.

Przepływ pracy bez zmian: kolejną zaletą korzystania z bota jest brak zmian w przepływie pracy dla klientów. Oznacza to, że możesz nadal korzystać z obecnych narzędzi i procesów obsługi klienta i wsparcia.

Wady korzystania z chatbota.

Niestety istnieje również kilka wad korzystania z chatbota, w tym:

Ograniczone oferty produktów: pierwszą wadą korzystania z chatbota jest to, że są one ogólnie bardzo ograniczone pod względem rodzajów produktów i usług, które mogą oferować. Oznacza to, że będziesz musiał zdecydować, czy chcesz ograniczyć swojego bota do określonych rodzajów produktów lub usług.

Klienci mogą nie ufać botowi: chociaż większość klientów oczekuje, że bot będzie pozbawiony kontekstu i nadmiernie ogólny, warto zauważyć, że niektórzy klienci mogą nie ufać botowi i mogą wahać się, czy udostępniać mu poufne informacje.

Musisz przetestować swojego bota: wreszcie, aby skonfigurować chatbota, będziesz potrzebować pewnej wiedzy. Będziesz musiał nauczyć się jak odpowiednio zaprojektować wygląd, ustawić pytania i odpowiedzi, połączyć niektóre integracje lub skonfigurować jego zachowanie.

Niemniej jednak upewnij się, że Twój chatbot jest w pełni skonfigurowany, przetestowany i przetłumaczony (w razie potrzeby) przed jego uruchomieniem. Ostatnią rzeczą, którą chcesz pokazać swoim klientom, jest nieprzetłumaczony chatbot, który jest pełen błędów technicznych.

Ostatnie słowa.

Firmy zwracają się do chatbotów, aby zapewnić lepszą obsługę klienta i zwiększyć przychody. Istnieje wiele opcji, więc określenie, którego użyć, może być trudne. W tym poście na blogu przedstawiliśmy podstawy tego, czym jest chatbot, dlaczego powinieneś go używać i którego używać w swojej firmie.

Jeśli chcesz zwiększyć sukces swojej firmy za pomocą chatbota, zalecamy zapoznanie się z naszą listą najlepszych chatbotów dla małych firm.

  • Collect.chat
  • WP-Chatbot
  • Chaport

Po znalezieniu idealnego bota nadszedł czas, aby uporządkować strategię przesyłania wiadomości, abyś mógł zacząć zwiększać sukces swojej firmy, angażując potencjalnych klientów w bardziej spersonalizowany sposób.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Porozmawiajmy

Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w ciągu 24 godzin w dni robocze.