5 wskazówek dotyczących marketingu cyfrowego dla małych firm.

5 wskazówek dotyczących marketingu cyfrowego dla małych firm.

Internet jest coraz ważniejszym miejscem reklamy i rozwoju firm. Małe firmy mają wiele sposobów na udostępnienie nazwy swojej firmy, w tym serwisy społecznościowe i wyszukiwarki.

Jednak nie jest to tak proste, jak utworzenie konta w każdej witrynie i zamieszczanie postów raz lub dwa razy w tygodniu. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją obecność online jako małej firmy, od samego początku musisz mieć plan strategiczny. Kiedy reklamujesz swoją markę w jednej witrynie, chcesz, aby ludzie widzieli ją na wszystkich witrynach.

Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest plan strategiczny, który zawiera kilka różnych wskazówek, jak poprawić swoją obecność cyfrową w dłuższej perspektywie, tak aby każda nowa ścieżka marketingowa działała w parze z inną.

Czym jest marketing cyfrowy?

Marketing cyfrowy to szerokie pojęcie, które odnosi się do wszystkich działań, które wiążą się z wykorzystaniem technologii i sieci cyfrowych w celu dotarcia do potencjalnych klientów. Może obejmować wszystko, od tradycyjnych form reklamy, takich jak banery reklamowe, po marketing e-mailowy i kampanie w mediach społecznościowych. Marketing cyfrowy może być wykorzystywany do przyciągania nowych klientów, budowania świadomości marki, zwiększania sprzedaży lub podnoszenia świadomości na temat misji i wartości firmy.

Marketing cyfrowy transakcyjny (e-commerce) jest najczęstszym rodzajem marketingu cyfrowego, ponieważ obejmuje sprzedaż produktów lub usług online. Inne kanały marketingu cyfrowego obejmują marketing treści, optymalizację wyszukiwarek (SEO), marketing w mediach społecznościowych, public relations (PR) i brand building.

Marketing cyfrowy pomaga firmom budować relacje z klientami dzięki odpowiednim treściom, które zapewniają im informacje i zaangażowanie. To z kolei buduje zaufanie i prowadzi do większej sprzedaży.

Stwórz silną markę

Rozpoznawanie marki to pierwszy krok do skutecznego marketingu cyfrowego. Jeśli ludzie nawet nie znają Twojego imienia i nazwiska, nie ma mowy, by klikali Twoje reklamy ani nawet oglądali Twoją witrynę. Musisz zacząć od stworzenia tożsamości marki, która zapada w pamięć.

Chcesz stworzyć obraz z nazwą swojej firmy. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę księgową, Twoja marka może być „księgowością z ludzkim akcentem”.

Tworząc slogan lub slogan, chcesz mieć pewność, że zapada w pamięć i mówi coś o Twojej firmie, która nie jest tylko usługami księgowymi. Ważne jest, aby stworzyć spójny wizerunek ze swoją marką.

Branding jest również ważny, ponieważ pozwala stworzyć spójną obecność w Internecie. Na przykład, jeśli masz witrynę internetową, serwisy społecznościowe i CRM, chcesz, aby wszystkie wyglądały i brzmiały tak samo. Tworzy to bardzo profesjonalny i mocny wizerunek Twojej firmy.

Nie polegaj wyłącznie na marketingu cyfrowym

Możesz pomyśleć, że skoro reklamujesz się online, nie musisz nawet reklamować się nigdzie indziej. To błąd, który popełnia wiele firm.

Zawsze powinieneś dywersyfikować swój marketing.

Jeśli polegasz wyłącznie na marketingu cyfrowym, a jedna z tych dróg przestaje działać, jesteś w bardzo złej sytuacji.

Na przykład, jeśli Google zdecyduje się zablokować Twoje reklamy, nie masz dokąd się zwrócić. Jeśli duży portal społecznościowy nagle zdecyduje się zablokować Twoje reklamy, nie masz dokąd się zwrócić. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja marketingu. Jeśli Google zablokuje Twoje reklamy, możesz spróbować reklamować się w Bing. Jeśli Facebook zablokuje Twoje reklamy, możesz spróbować reklamować się na Instagramie.

Chociaż te dwie platformy reklamowe mogą nie być tak popularne jak Google, nadal warto spróbować reklamy, ponieważ nie są tak konkurencyjne.

Zaplanuj swój kalendarz treści – content calendar

Następnie chcesz utworzyć kalendarz treści. Chcesz regularnie publikować posty na wszystkich swoich portalach społecznościowych, aby ludzie stale widzieli Twoje reklamy i Twoją firmę.

Jednak zbyt częste publikowanie w serwisach społecznościowych nie zaprowadzi Cię zbyt daleko. Na przykład, jeśli codziennie publikujesz posty na Facebooku, większość ludzi „przestanie Cię obserwować” po tygodniu. Po prostu będą się nudzić widząc te same treści publikowane w kółko. Dlatego musisz mieć kalendarz treści, który zmienia się cyklicznie.

Niektóre serwisy społecznościowe, takie jak Meta Business Suite, mają wbudowany kalendarz, który pozwala wybrać dni, w które chcesz publikować. Jeśli korzystasz z oddzielnej witryny, możesz również użyć programu takiego jak Kalendarz Google, aby utworzyć kalendarz treści, w którym możesz wybrać dni, w które chcesz publikować w każdej witrynie mediów społecznościowych.

Możesz także użyć narzędzi do zarządzania mediami społecznościowymi, takich jak Later, Buffer, Hootsuite lub Sprout Social.

Korzystaj z płatnych reklam

Teraz, gdy Twoja marka jest już ugruntowana i publikujesz spójne treści na swoich portalach społecznościowych, chcesz mieć pewność, że ludzie rzeczywiście ją widzą. Jednak większość ludzi nie tylko pewnego dnia natknie się na Twoją markę.

Chcesz mieć pewność, że każda z Twoich reklam dociera do właściwych osób. Dlatego tak ważne są płatne reklamy. Możesz używać płatnych reklam w niemal każdej witrynie społecznościowej.

Na przykład możesz wyświetlać reklamy na Facebooku i Instagramie lub możesz wyświetlać reklamy w Google. W rzeczywistości Google jest często najlepszym miejscem do wyświetlania reklam, ponieważ możesz kierować reklamy według lokalizacji, zainteresowań i nie tylko.

Dzięki temu wiesz, że każda reklama dociera do właściwych osób. Możesz także przetestować różne reklamy, co jest ważne, aby znaleźć reklamę, na którą ludzie reagują.

Włącz marketing wideo

Teraz możesz się zastanawiać: „Jeśli regularnie publikuję posty na wszystkich moich portalach społecznościowych, wyświetlam płatne reklamy i regularnie tworzę treści, to jak mam mieć czas na cokolwiek innego?”

Dlatego marketing wideo jest tak ważny. Dobrą wiadomością jest to, że tworzenie filmów nie musi być długie i żmudne. Możesz zacząć od krótkich filmów, które i tak są skuteczniejsze. Spróbuj tworzyć filmy, takie jak rolki na Instagramie, YouTube Shorts, lub filmy na TikTok.

Najlepsze platformy z krótkimi filmami.

  • TikTok
  • Instagram Reels
  • YouTube Shorts
  • Triller
  • Snapchat Spotlight

Możesz tworzyć filmy, które opowiadają o produktach, prowadzić klientów przez Twoje produkty, a nawet tworzyć filmy „za kulisami”, które pokazują, jak naprawdę wygląda Twoja firma.

Marketing wideo jest ważny, ponieważ ludzie lubią oglądać filmy bardziej niż czytać. Dzieje się tak, ponieważ mózg przetwarza obrazy 60 000 razy szybciej niż tekst. Kiedy tworzysz filmy, dotrą one do znacznie większej liczby osób niż tylko pisane treści.

Podsumowanie

Skuteczna strategia marketingu cyfrowego wymaga spójnych, wysokiej jakości treści, które są specjalnie skierowane do Twoich odbiorców. Wymaga również dywersyfikacji marketingu i nie polegania wyłącznie na marketingu cyfrowym.

Dzieje się tak, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy jedno rozwiązanie może zostać zamknięte lub zbyt nasycone.

Kiedy tak się stanie, chcesz mieć gotowe inne opcje, które pozwolą Ci iść naprzód. Jeśli chcesz, aby Twój biznes odniósł sukces w erze cyfrowej, musisz być aktywny w mediach społecznościowych i mieć spójną strategię treści.

Musisz jednak również upewnić się, że twoje wysiłki nie poszły na marne. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie tych 5 wskazówek dotyczących marketingu cyfrowego dla małych firm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Porozmawiajmy

Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w ciągu 24 godzin w dni robocze.