Czym jest Mastodon — alternatywa dla Twittera!

— alternatywa dla Twittera!

Czy masz dość dramatu na Twitterze, botów i niebieskich zweryfikowanych znaczników wyboru? Tęsknisz za dawnymi czasami Twittera, kiedy to było miejscem, w którym interesujący ludzie mogli łączyć się i dzielić pomysłami w czasie rzeczywistym? Jeśli tak, nie jesteś sam.

W rzeczywistości istnieje nowa platforma mediów społecznościowych, która eksploduje z użytkownikami o nazwie Mastodon.

Co to jest Mastodont?

mastodon aplikacja

Mastodon to bezpłatna platforma społecznościowa typu open source, która zapewnia bezpłatną i otwartą alternatywę dla komercyjnych mediów społecznościowych. Jest to radykalnie inna platforma mediów społecznościowych, która jest własnością i jest kontrolowana przez ludzi, a nie przez korporacje.

Twój domowy kanał nie powinien być zdominowany przez to, co według korporacji powinieneś zobaczyć; raczej powinien być wypełniony tym, co jest dla ciebie najważniejsze. Możesz śledzić każdego z dowolnego serwera Mastodon na jednym koncie i przeglądać jego posty w porządku chronologicznym, zmniejszając ilość czasu marnowanego na algorytmy i reklamy.

Jest to bezpłatna platforma społecznościowa typu open source, która pozwala budować publiczność bez ingerencji z zewnątrz. Możesz śledzić i być śledzonym z dowolnego serwera online za pośrednictwem Mastodona wdrożonego na Twojej własnej infrastrukturze, a kontrola nad nim leży wyłącznie w Twoich rękach.

Dlaczego warto przejść z Twittera na Mastodona?

Mastodon to zdecentralizowana sieć społecznościowa, która umożliwia publikowanie krótkich wiadomości, obserwowanie określonych użytkowników i interakcję ze znajomymi. Jest to oprogramowanie typu open source, bezpłatne w użyciu i niezwiązane z żadną firmą ani organizacją.

Zdecentralizowany charakter sieci oznacza, że ​​nie ma jednej firmy, która kontroluje platformę lub jest jej właścicielem. Zamiast tego jest zbiorową własnością i jest zarządzana przez wszystkich indywidualnych użytkowników w sieci. Może to być dobre lub złe, w zależności od punktu widzenia.

Platforma daje Ci pełną kontrolę nad tym, jak coś się dzieje. Ponieważ serwery ustalają własne przepisy, są w stanie dostosować się do różnych wymagań ludzi, w przeciwieństwie do korporacyjnych mediów społecznościowych, które są odgórne, co czyni je najbardziej wszechstronnymi.

Dołącz do serwera, jeśli zgadzasz się z jego zasadami lub stwórz własny. Ponieważ platforma obsługuje posty multimedialne, opisy ułatwień dostępu, ankiety, ostrzeżenia dotyczące treści, animowane awatary, niestandardowe emotikony, kontrolę przycinania miniatur i wiele więcej, możesz wyrazić siebie online w niezwykły sposób.

Niezależnie od tego, czy publikujesz swoje dzieła sztuki, muzykę czy podcast, Mastodon jest do Twojej dyspozycji.

Kto założył Mastodona?

Założyciel i CEO Mastodon Eugen Rochko, programista, stworzył platformę w 2016 roku podczas studiów na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Niemczech.

W tym czasie krążyły plotki o przejęciu Twittera przez Thiela. Musk i Thiel połączyli siły, aby stworzyć PayPal, system płatności, który został później przejęty przez eBay. Plotki głosiły, że Peter Thiel przejmuje kontrolę nad portalem społecznościowym.

„Dlaczego globalna platforma komunikacyjna, dzięki której możemy rozmawiać z naszymi przyjaciółmi i dowiedzieć się, co dzieje się na świecie, jest kontrolowana przez jedną firmę?” — powiedział Rochko w niedawnym wywiadzie dla agencji Reuters.

Czuł jednak, że Twitter jako firma i platforma zmienia się na gorsze, dlatego był zmotywowany do budowy Mastodona.

Mastodon, który został wydany w 2017 roku, został opracowany w odpowiedzi. Forbes donosi, że Rochko uważał, że sposób, w jaki komunikuje się online, jest zbyt ważny, aby mógł go obsługiwać jedna korporacja.

Aplikacja ma wiele atrybutów Twittera, w tym śledzenie innych użytkowników, współpracę przy zdjęciach, wideo i audio, używanie hashtagów do promowania treści i edytowanie treści.

Stwierdziła, że ​​ponieważ Mastodon jest organizacją non-profit, która nie zatrudnia pracowników, jest mniej skuteczna. Ponieważ serwery zostały zaktualizowane w ostatnich dniach, usługa zwolniła lub utknęła w martwym punkcie, ponieważ dołączyła ogromna liczba nowych użytkowników.

4 powody, by ekscytować się Mastodontem

To nic nie kosztuje – jest darmowy i nie jest powiązany z żadną firmą ani organizacją. Oznacza to, że jest zdecentralizowany i ma otwarte oprogramowanie oraz że nikt nie może kontrolować ani cenzurować platformy.

To oprogramowanie typu open source — charakter sieci typu open source oznacza, że ​​każdy może przeglądać kod źródłowy i wnosić wkład w ulepszanie platformy.

Jest łatwy w użyciu – jest to platforma mediów społecznościowych, która jest łatwa w użyciu i bardzo dostępna. Nie wymaga znajomości skomplikowanych języków programowania ani umiejętności kodowania.

Anonimowość — chociaż zdecentralizowany charakter sieci oznacza, że ​​nikt nie może kontrolować platformy, oznacza to również, że nie ma prawdziwej odpowiedzialności. Użytkownicy mogą działać całkowicie anonimowo, co może być zarówno dobre, jak i złe.

2 duże problemy z Mastodontem

Mniej popularny niż Twitter

Mastodon to nowa sieć mediów społecznościowych, która jest mniej popularna niż Twitter, co oznacza, że ​​w sieci jest mniej osób. Dla niektórych może to być dobra rzecz, ale oznacza to również, że trudniej będzie Ci dotrzeć do odbiorców.

Bardziej polityczne niż inne platformy mediów społecznościowych

Mastodon jest domem dla znacznej części użytkowników zmotywowanych politycznie i/lub lewicowców. Chociaż może to być dla ciebie dobre, oznacza to również, że istnieje większe prawdopodobieństwo narażenia na stronniczość polityczną i skrajnie prawicowe punkty widzenia.

Jak zarejestrować się w Mastodoncie?

Jak już wspomnieliśmy, rejestracja jest bezpłatna i możesz założyć konto na stronie JoinMastodon. Na podstawie swoich preferencji możesz wybrać aplikację na Androida lub iOS. Możesz także użyć progresywnej aplikacji internetowej lub otwartego interfejsu API.

Tak czy inaczej, na początku będziesz musiał wybrać serwer, założyć konto i wysłać zaproszenie do osób w grupie. Czas oczekiwania zależny jest od regulaminu danej grupy oraz długości listy oczekujących.

mastodon
mastodon app
mastodon serwery
mastodon vs twitter
mastodon rejestracja
Aby się zarejestrować musisz wyrazić zgodę na ogólne warunki.
mastodon rejestracja
Po zaakceptowaniu regulaminu zostaniesz poproszony o uzupełnienie swojego profilu.
mastodon rejestracja
Po uzupełnieniu danych na Twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie i akceptacja do odpowiedniej grupy.

Czy powinieneś dołączyć?

Pomimo rosnącej popularności Mastodon jest wciąż nową siecią społecznościową. Im dłużej będzie działać, tym dojrzalszy się stanie.

W tym momencie powinieneś użyć Mastodona, jeśli chcesz mieć alternatywę dla Twittera, która jest mniej stronnicza, bardziej otwarta i pozwala publikować dłuższe posty.

Jeśli jednak szukasz czegoś, co zastąpi Facebooka, lepiej zostań przy tym, co masz. Facebook jest najpopularniejszą platformą mediów społecznościowych i nie ma alternatywy, która choćby zbliżyła się do jego skali lub funkcjonalności.

Platforma nie zastąpi również innych kanałów mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn, TikTok czy Instagram.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Porozmawiajmy

Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w ciągu 24 godzin w dni robocze.